Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Biznis insajder: Zašto Saudijska Arabija nije, poput ostalih, snizila cenu nafte

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 19 decembar 2014 00:24
teletabis
Mislim da članci o ovoj temi se pišu kako se kome svidi. Svi znamo da je OPEK snizio cenu nafte i da je povećao dnevnu proizvodnju. Na osnovu njegovih odluka se na berzama odrđuje cena nafte.

I na kraju svega ispada da oni koji nisu povećali dnevnu proizvodnju, čak su je smanjili, a to su Rusija i Iran ispadaju jedini gubitnici. A šta je sa članicama OPEK-a? One nemaju gubitke, pa razmislite malo i videćete da baš nema neke zdrave logike. I samo jena napomena - rezerve nafte nisu beskonačne, povećavanjem ispumpavanja nafte smanjuju se ukupne rezerve toga nalazišta.

Arktičko nalazište po rezervi prevazilazi Saudijsko kada je otkriveno. Arktičko će tek da počne da se eksploatiše a sva ova arabijska se crpr već decenijama. I ko je sad tu u prednosti?

Nemojmo navijački da pričamo o ovoj temi a posebno izbegavati plaćene analitičare za sve i svšta koji dobijaju najveći publicitet za svoja naglabanja.
Preporuke:
63
2
2 petak, 19 decembar 2014 01:08
Kiza
Neko je ovde sisao bunike, ili pisac ili prevodilac. Nije Saudijska Arabija odrzala cenu svoje nafte, nego je odrzala i povecala kolicinu nafte na trzistu i time snizila cenu svima. Ko bi kupovao Saudijsku naftu po $100 ako je cena na trzistu sada oko $60? Bunike, kazem vam.
Preporuke:
76
1
3 petak, 19 decembar 2014 03:47
BABUNSKI
Ovo mu dođe kao neki prvo-aprilski tekst
Preporuke:
36
1
4 petak, 19 decembar 2014 04:09
Srboljub (ne fill)
KizaUze mi rec.. I
Preporuke:
28
1
5 petak, 19 decembar 2014 04:42
Roksanda
U članku se ne spominje da je dobijanje nafte iz uljanih škriljca prljav postupak koji je povezan sa brojnim ekološkim i zdravstvenim posledicama. Država Njujork ga je upravo sada zabranila baš zbog ogromnih rizika koje nosi, ali nažalost, ima još mnogo onih koji bi za malo profita uništili planetu.
Preporuke:
37
0
6 petak, 19 decembar 2014 10:20
Automedont
Moje rasudjivanje o ovom aktuelnom ekonomsko-politickom fenomenu je na nivou malog Djokice, ali bih voleo da mi neko ko se razume u ceo taj mehanizam objasni zasto zemlje sa viskom kapitala (pominje se u tom kontekstu Kina a verujem da i Rusija dobro stoji sa dolarima) jednostavno ne iskoristi momenat i pocne da kupuje naftu sad kad je cena ovako depresirana. Time bi, kako ja kapiram stvari, razmenili nesto sto ima relativnu vrednost (dolar) za nesto sto ima apsolutnu, tj. upotrebnu vrednost (nafta). A onda mogu da sede i cekaju skok cene nafte na svetskom trzistu. Ili gresim?
Preporuke:
23
2
7 petak, 19 decembar 2014 12:51
DR POLITICKIH NAUKA
Ovaj clanak jedino sluzi zamgljivanju istine oko konspiracije pada cene nafte!!!!
Preporuke:
13
0
8 petak, 19 decembar 2014 13:33
asvir ben iakuv
I ja cuvam vrednost mog dinara. Neka Jorgovnarka obara kurs, ja jos uvek kupujem euro za 110. Jeste li mi poverovali? E pa tako isto i Arapi cuvaju cenu svoje nafte.
Preporuke:
9
0
9 petak, 19 decembar 2014 13:47
šklj
ako tih šriljaca ima tooliko mnogo u SAD i svuda po svetu, zašto onda ameri dovlače vojne snage - do ruskih granica ? Gde je onda interes za ruske resurse - uz rizik - sveopšteg svetkog razaranja ?
Preporuke:
11
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner